Referencer

Ny Skole i Brande – byfornyelse – GPP Arkitekter – SMAK – Sloth Møller – NCC – Ikast-Brande Kommune – 2020

Genforeningsparken Aabenraa – midtbyplads – Weile arkitekter – Urban Power – Sloth Møller – Aabenraa Kommune – 2020

Byens Akse Fjerritslev – byomdannelse – masterplan – Bejstrup Maskinstation – Viggo Madsen – Jammerbugt Kommune – 2020

Bispehaven Tryghedsrenovering – udearealer – Niras – LINK arkitektur – Enemærke & Petersen – Østjysk Bolig – 2020

Vesterskovvej – udearealer – ERIK Arkitekter – Oluf Jørgensen Rådgivende Ingeniører – Byggeselskabet Paulsen – Skanderborg Andelsboligforening – 2020

TECH College Aalborg – konkurrence – udearealer – Friis & Molke – Niras – TECHCOLLEGE – 2020

Støvring Aktivt Byrum – konkurrence – byrum – WE Architecture – Regnestuen – Assens Kommune – 2020

Vitapark Odder Sundhedshus – konkurrence – udearealer – ERIK Arkitekter – JFP – Odder Kommune – 2020

Solbjerghaven – udearealer – KAAI A/S – Boligforeningen Århus Omegn – 2020

Lauritshøj allergivenlige boliger – udearealer – KAAI A/S – Al2boliger – 2020

Haveprojekt Højbjerg – haveomdannelse – skitsering – 2020

Ans byomdannelse – Byfornyelse – Viborg Kommune – 2020

Grundfos Produktionsteknisk Museum – udearealer – Grundfos – 2020

Tryghedsboliger i Lund – konkurrence – udearealer – GPP Arkitekter – Tri Consult – LPH Byg – AAB af 1928 – 2020

Søndersø Søbad – byrum – Viborg Kommune – 2020

Egå Gymnasium – udearealer – skitsering – 2020

Budolfi Plads – byrum – Kjær & Richter – Balslev Lindgaard – NCC – Aalborg Kommune – 2019

Hjørring midtby Klimasikring – projektering – byfornyelse – LAR-projekt – 1 km langt midtbystrøg – Hjørring Kommune – 2019

Kulturhus og botilbud – udearealer – Rum a/s – Rambøl a/s – Silkeborg kommune – 2019

Thorning-Bryrup – byfornyelse – byrum – Silkeborg Kommune – 2019

Resenbro – byfornyelse – Silkeborg Kommune – 2019

DOMI Bolig afd. 35 – konkurrence – udearealer – Arkitektfirmaet Frost Larsen – Viggo Madsen – Enemærke & Petersen – DOMI Bolig – 2019

Vibehaven – konkurrence – udearealer – ERIK Arkitekter – Oluf Jørgensen Rådgivende Ingeniører – Enemærke & Petersen – Civica – 2019

Hammer Bakker Behandlingscenter – skitsering – udearealer – Aalborg Kommune – 2018

Dit Bolbro – konkurrence – byfornyelse – Viggo Madsen – Odense Kommune – 2018

Byens Akse Helhedsplan – Fjerritslev – helhedsplan – byomdannelse – 2018

Fjernarkiv og museumsmagasin – udearealer – Nord a/s – Base Erhverv – Københavns Kommune – 2018

BoligKorsør afd. 21 – konkurrence – udearealer – BoligKorsør – 2017

Gellerup De 7 Haver – konkurrence – udearealer – LINK Arkitektur – Niras – NCC – Brabrand Boligforening – 2017

Frisholmparken – Skitseprojekt – udearealer – Silkeborg Kommune – 2017

Gøteborg Allé – udearealer – Hustømrerne A/S – Rubow Arkitekter A/S – 2018

Solbjerghaven Helhedsplan/Lokalplan – KAAI A/S – Boligforeningen Århus Omegn – 2017

Byengen – konkurrence – udearealer – Nord A/S – INBO A/S – Niras A/S – 2017

Saltholmsgade – udearealer – We Architecture – JWH Arkitekter – Ringgården Boligforening – 2017

Lauritshøj allergivenlige boliger – vundet konkurrence – udearealer – WE Architecture – JWH Arkitekter – Al2boliger – 2017

Tranekærvej Helhedsplan/Lokalplan – Kollegiekontoret – Morten Thye – Erik Thye – 2017

Ryhavevej Helhedsplan – Aarhus Kommune – Østjysk Bolig – Byggefirmaet Preben Jensen Aps – 2017

Haarby – ‘Den Grønne Strøm’ – Projektforum Hårby – Assens Kommune – 2016

Tjæreborg – bæredygtig bymidte – udearealer – Esbjerg Kommune – Din Forsyning – Projektforum Tjæreborg – 2016

Skamlingsbanken – udearealer – konkurrence – 2016

Skanderborg Midtby – designstrategi – 2016

Bispehaven Helhedsplan – Niras – LINK arkitektur – Enemærke & Petersen – Østjysk Bolig – 2016

Skanderborg Campus – konkurrence -udearealer – 2016

Bindslevs Plads – udearealer – Midtbyplads – 2016

Kollegiebyggeri Göteborg Allé – udearealer – Kontur Arkitekter – SEB Pension og Ejendomme – 2016

Grøn Campus Hjørring – Hjørring kommune – udearealer – 2016

Frisholdt ankomstplads – udearealer – Grundfos – 2016

Huset Nyvang – Fremtidens plejehjem og daginstitution – vundet konkurrence – Friis og Moltke – MidtConsult- CC Contractor – udearealer – 2016

Korsør Midtby – Slagelse Kommune – udearealer – Midtbyplads – 2016

Langå midtby – Randers Kommune – udearealer – Midtbyplads – 2016

Hundelev midtby – midtbyplads – udearealer – Hjørring Kommune – 2016

Program for hæslig-smuk designmanual – Skanderborg Kommune – 2016

byMUNCH bænkserien

byMUNCH Add+ bænken

Ny Kærvang – Region nordjylland – Bygherrerådgiver – 2015

Psykiatrisk Center Ballerup – region hovedstaden – udearealer – 2014 -2015

Motalavej – BoligKorsør – pladsdannelse og vej – udearealer 2014 -2015

Løget børneinstitution – AAB Vejle – udearealer – 2014 – 2015

Egå Mosevej – Boligforeningen 10 marts 1943 – Vundet konkurrence – P+P – Viggo Madsen – JCN-Bolig – udearealer – 2014 -2015

Fremtidens bæredygtige almene bolig – Ministeriet for by, bolig og landdistrikter – vundet etape 1 – udearealer – 2014

Fasanstien etape 2 – BoligKorsør – vundet konkurrence – udearealer – 2014

Galten Skatepark – Skanderborg kommune – galten styregruppe – udearealer – 2014

Galten midtby – Skanderborg kommune – galten styregruppe – byfornyelse – 2014

Grønnedalsparken – 420 boliger i Skanderborg – Skanderborg Andelsboligforening – JFP – Kpf – Archinet – Kontur – 2014

Ankomstplads – Frederikshavns Kirke – Frederikshavn Meninghedsråd – Frederikshavn Kommune – 2014

Mølleparken Frederikshavn – 300 boliger i Frederikshavn – Vundet konkurrence – Boligforeningen Vesterport – Sahl – NCC – 2014

Fasanstien Korsør – vundet konkurrence – BoligKorsør – udearealer – 2013 – 2014

Storegade Randers – Randers Kommune – byfornyelse – gågade – 2013-2014 – 2015

University Campus Lillebælt – University College Lillebælt – bygherrerådgivning/dispositionsforslag for ny lokalplan – 2013

Engparken – konkurrence – Boligforeningen Vesterport – Udearealer – 2013

Villaparken – Bomiva – Bygherrerådgivning – udearealer – 2013

Bjellerupparken – Randers Bolig – Bygherrerådgivning – udearealer – 2013

Ølstrup – Ringkøbing/ Skjern Kommune – masterplan – udearealer – 2013

Nørre Nissum områdefornyelse – Lemvig Kommune/Borgere i Nørre Nissum – historisk områdefornyelse – 2012 – 2014

Hospitalsgade Randers – Randers Kommune – Byfornyelse – Sammenbinding af gågade og Randers Regnskov – 2013 – 2014

Hedelundparken – 200 boliger i Esbjerg – Boligforeningen Fremad – 2013

Kolstrup – 200 boliger i Aabenraa – Kolstrup Boligforening – 2013

Vollsmose – Birkeparken – FAB/Frede Nielsens tegnestue – udearealer – 2012 – 2013

Horsens Vand – Bæredygtigt forgangsprojekt – Horsens Kommune/GPP – udearealer – 2012 – 2013

Løget Kvarterspark – 900 boliger – vundet konkurrence – AAB Vejle – masterplan – udearealer – 2012

Storinstitution Hørning – udearealer – Pluskontoret – Skanderborg Kommune – 2012

Byplads i Bjerringbro – konkurrence – Viborg Kommune/Grundfos – udearealer – 2012 – 2012

Landskabsmøbel i Thyborøn – overgang mellem by og vand – konkurrence – Lemvig Kommune – udearealer – 2012

Sindalhuset – børnehave – hjemmepleje – vundet konkurrence – Hjørring Kommune – udearealer – 2012

Stubbæk Skole – konkurrence – Aabenraa Kommune – udearealer – 2012 – 2012

Dronninglund – konkurrence – Ruderdal Kommune – udearealer – 2012

Jels Søbad – vundet konkurrence – Vejen Kommune – udearealer – 2012

Frisholt Park – opdrag – Grundfos/KPF – udearealer – 2011 – 2013

Novo Nordisk etape 1-3 – opdrag – Novo Nordisk – udearealer – 2011 – 2012

Billund Boligforening afd. 14, 15 og 16 – vundet konkurrence – Billund Boligforening/KPF – Bebyggelsesplan/udearealer – 2011

Korskærparken og Sønderparken – konkurrence – Boligkontoret Fredericia – masterplan/udearealer – 2011 – 2011

Solstjernen – OPP – børneinstitution – vundet konkurrence – Aarhus Kommune – udearealer – 2011

Mølholmhave – opdrag – Boligselskabet Domea/KPF – bebyggelsesplan/udearealer – 2011

Energi Syd – konkurrence – KPF – udearealer – 2011 – 2011

Nyborg Havn – vundet konkurrence – skala – bebyggelsesplan/uderum – 2011- 2013

Tankefuld – bæredygtige boliger – Fyns almentn. Boligselskab – bebyggelsesplan/uderum – 2010 – 2013 – vinder af Svendborg Arkitekturpris 2013

Skovbrynet – udeareal til 58 boliger – opdrag – Fyns almentn. Boligselskab – bebyggelsesplan/uderum – 2010 – 2013 – vinder af Odinprisen 2013

Have i Skæring – opdrag – Helle Nikolajsen – udearealer – 2010 – 2010

Hvordan inkorporeres menneskeskala i centralisering – Kina – studier – 2010 – 2010

Kinesiske haver – komprimering – studier – 2010 – 2010

Bæredygtighed 2010 – Kina – studier – 2010 – 2010

Horsens Midtby – helhedsplan – vundet konkurrence – Horsens Kommune / Realdania – master/bebyggelsespl.  – 2009 – 2009

Munkehatten – institution – opdrag – Odense Kommune – byrum/udearealer – 2009 – 2009

Sundhedscenter for kræftramte – vundet konkurrence – NORD Arkitekter / Kbh Komm. – byrum/udearealer – 2009 – 2009

Godsbanen Aarhus – konkurrence – Poulsen & Part. / Aarhus Kom. – byrum/bebyggelsespl. – 2009 – 2009

Boliger i Skæring – opdrag – Poulsen & Partnere / AAB – master/bebyggelsespl. – 2009 – 2009

Ruggårdsvej –  institution – opdrag – udført – Odense Kommune – byrum/udearealer – 2009 – 2009

Greve Midtby – vundet konkurrence – Greve Kommune / Realdania – master/bebyggelsespl. – 2009 – 2009

Regnvandsbassin – udført – Silkeborg Kommune / Orbicon- byrum/udearealer – 2009 – 2009

Campus Varde – konkurrence – Varde kommune/Friis & Moltke – byrum/udearealer – 2009 – 2009

Have ved Fløjstrup – udført – Rene Knudsen – uderum – 2009 – 2009

Skrænten 8 Risskov – udført – Hans Tage Hansen – uderum – 2008 – 2009

Bethaniagade – opdrag – Herning Kommune – master/bebyggelsespl. – 2008 – 2009

Herning Bymidte – visionsoplæg – Bethaniagade – opdrag – Herning Kommune – Byrum/udearealer – 2008 – 2008

Svanemølleparken i Svenstrup – områdeforny. – opdrag – Aalborg Kommune – byrum/udearealer – 2008 – 2009

Mariager Havn – indbudt konkurrence – 2. præmie – Mariagerfjord Kommune – master/bebyggelsespl. – 2008 – 2008

Slagterigrunden – indbudt konkurrence – KHR / Horsens Kom. – master/bebyggelsespl. – 2008 – 2008

Bypark / regnvandsbassin – opdrag – Odense Kom.+ Odense Vand. – Byrum/udearealer – 2008 – 2008

Bypark / regnvandsbassin – opdrag – Aarhus Kom.+ Aarhus Vandselsk. – byrum/udearealer – 2008 – 2008

Hobro Nord 2 – opdrag – Poul Rasmussen A/S – master/bebyggelsespl. – 2008 – 2008

Hobro Nord 1 – opdrag – Mariagerfjord Kommune – master/bebyggelsespl. – 2008 – 2008

Musicon – masterplan og strategi – opdrag – Roskilde Kommune – master/bebyggelsespl. – 2008 – 2008

Herning Midtby – vundet konkurrence – Herning Kommune – byrum/udearealer – 2008 – 2008

Kertemindegade – vundet konkurrence – Thing&Wainø / Københ. Kom. – byrum/udearealer – 2007 – 2008

Markuskarréen – opdrag – Aalborg Kommune – byrum/udearealer – 2007 – 2008

Skelagergårdene – seks gårdrum  – vundet konkurrence – udført – K&A / Hasseris Boligf. – byrum/udearealer – 2007- 2009

Have i Skagen – udført – Jørn og Else Ottesen – privat haveprojekt – 2006 – 2008

Nordenskov bypark – opdrag – Nordenskov borgerforening – byrum/udearealer – 2006 – 2008

Eternitten – omdannelse – opdrag – FL Schmidt A/S / Aalborg Kommune – master/bebyggelsesplan – 2006 – 2006

Havnebadet i Aalborg – Indb. k. – 2. præmie – Aalborg Kommune – byrum/udearealer – 2006 – 2006

Banestien Østerbro – opdrag – Aalborg Kommune – byrum/udearealer – 2005 – 2006

 
byMUNCH by- og landskabsdesignindehaver anita munch jensen * MAA - MDL
landskabsarkitekt * møllegade 32 st tv * 8000 århus c * tel. +45 60886668 * info@bymunch.dk * cvr. 33355793 * reg. 7729 * konto nr. 4021991